Jsou lidé s vyšším vzděláním vždy chytřejší?
Pokud chceme poznat, jak chytrý někdo je, většinou se zajímáme o to, jaké školy vystudoval. Panuje v nás totiž přesvědčení, že čím má daný člověk vyšší stupeň vzdělání, tím je také chytřejší. Ukazuje se však, že tomu tak být nemusí. A zvláště ne v současné době, hned z několika důvodů.
Tím prvním je objevení soukromých středních i vysokých škol. Samozřejmě, mnoho z nich je v pořádku, avšak valná část z nich nechá projít v podstatě kohokoliv, pokud platí školné. Je to pochopitelné, nakonec peníze potřebují, a tak si chtějí udržet co nejvíce studentů. Navíc vysoká úspěšnost znamená, že i další na ni budou chtít jít, neboť budou cítit, že právě tam mají největší naději uspět.
To ovšem není všechno. Je zde také předsudek, že ti hloupí mají jen základní školu a případně učňovský obor, zatímco ti, kteří na to mají, studují dál. Tak tomu však nemusí být. I chytrý člověk se může chtít stát elektrikářem, neboť jej to baví a také má plán, jak právě tímto způsobem vydělat hodně peněz (a je pravdou, že šikovný řemeslník si přijde skutečně na dost). Proto se může rozhodnout jít na učební obor právě z tohoto důvodu.
Dále je zde snižující se hodnota vzdělání. Zatímco dříve mělo maturitu jen malé procento lidí, dnes ji má každý a je požadována prakticky v každém zaměstnání, kde nechtějí vysokou školu. Dokonce i uklízečky dnes musí mít maturitu. A tak se zvýšil i počet lidí, kteří navštěvují maturitní obory, a tak byla také snížena kritéria pro to, aby i tito studenti uspěli.
Samozřejmě se můžeme ptát, zda je to dobře. Je však pravdou, že škola není až tak vysokým ukazatelem inteligence, i když samozřejmě nám může něco napovědět. Nemělo by to však být to jediné, podle čeho budeme daného člověka hodnotit. Pamatujme, že osobní dojem je v tomto případě ten nejdůležitější, a také tím nejlepším způsobem, jak někoho skutečně posoudit.